2025 markerer et bunnpunkt for lønnsomheten til Klima og Energiteknikk
Nå er regnskapstallene til Klima og Energiteknikk AS i Sauda kommune for fjoråret tilgjengelige.
Omsetningen til selskapet er omtrent 23,5 millioner kroner i 2025, opp 18,5 prosent fra 2024.
Driftsresultatet er derimot på retur og er nå 400.000 kroner. Det er en nedgang på 55,4 prosent. Resultatet før skatt er også lavere enn forrige år, rundt 500.000 kroner mot i overkant av én million kroner.
Aldri vært mindre lønnsom
Driftsmarginen til Klima og Energiteknikk er på 1,8 prosent. Dette er selskapets svakeste lønnsomhet noensinne.
Klima og Energiteknikk opererer offisielt i bransjen «vvs-arbeid».
I Rogaland fylke var gjennomsnittlig margin i bransjen minus 1,4 prosent i 2024, basert på Bedriftsrobotens analyse av 58 bedrifter.
Hittil i år ligger gjennomsnittet på 5,6 prosent, basert på regnskap fra 26 firmaer.
Ifølge de nyeste tallene fra SSB ligger snittlønnsomheten i norske bedrifter på 13,3 prosent. I næringen bygg og anlegg er gjennomsnittet på 4,4 prosent.
Fakta om Klima og Energiteknikk
Klima og Energiteknikk ble etablert i 1988.
I selskapet er Per Bjørn Habbestad (68) styreleder, John Harald Skjølberg (64) er daglig leder, og Kraft og Energi AS eier samtlige aksjer. Eieren tok ikke ut utbytte i 2025.
Firmaet er oppført med eiendeler til en verdi av 7.761.000 kroner. Av dette er 4.119.000 kroner gjeld, mens egenkapitalen er 3.643.000 kroner.
Det gir en såkalt egenkapitalandel på 46,9 prosent.
Slik har denne andelen vært de siste årene:
Bransjeoversikten
Målt etter driftsinntekter er Klima og Energiteknikk den 47. største bedriften innen sin spesifikke bransje i Rogaland fylke.
Bedriften er også den 479. største på landsbasis. Det finnes 152 selskaper i samme bransje i Rogaland.
Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.
Opplysningene er hentet fra sist registrerte regnskap, og vil fortløpende kunne endre seg etter hvert som nye tall kommer inn. Det betyr at listen også viser bedrifter som ennå ikke har fått godkjent 2025-tallene.
Listene tar utgangspunkt i bedrifter som er registrert med hovedkontor i Rogaland. Det betyr at underavdelinger og filialer ikke vil dukke opp.
Omsetning: 23.568.000
Driftsresultat: +1,8%