2025-regnskapet til City Taktekking AS er klart. Pilene peker nedover.

Regnskapstallene til City Taktekking AS i Oslo kommune for i fjor er offentlige.

Bedriftens driftsinntekter går ned 4,9 prosent og stopper på cirka 26,5 millioner kroner i 2025.

Driftsresultatet beveger seg i samme retning. Det er 750.000 kroner, en nedgang på 34,2 prosent. Resultatet før skatt er på nivå med forrige år, rundt regnet 850.000 kroner.

Godt under bransjesnittet

Med en driftsmargin på 2,9 prosent har City Taktekking redusert marginen fra 4,2 prosent i 2024.

City Taktekking opererer offisielt i bransjen «takarbeid».

Gjennomsnittlig margin i bransjen var i Oslo fylke 7,5 prosent i 2024. Det er basert på Bedriftsrobotens analyse av 23 bedrifter.

Til nå i år er gjennomsnittet 7,3 prosent. Det er basert på tall fra tolv selskaper.

Til sammenligning er lønnsomheten i norske bedrifter i snitt på 13,3 prosent, ifølge SSB. I næringen bygg og anlegg ligger gjennomsnittlig margin 4,4 prosent.

Fakta om City Taktekking

City Taktekking ble opprettet i 1951.

Ken-Robert Aleksander Engborg Figenschou (41) er både styreleder og daglig leder i selskapet. Figenschou er samtidig bedriftens største aksjonær som eier hele 94 prosent av aksjene. Det ble ikke tatt noe utbytte forrige år.

Virksomheten har eiendeler verdt 11.898.000 kroner. Av dette er 3.946.000 kroner gjeld, og 7.952.000 kroner egenkapital.

Det gir en såkalt egenkapitalandel på 66,8 prosent.

Det er svært mye høyere enn bransjesnittet i Oslo. Det tallet er 38,7.

Slik har denne andelen vært de siste årene:

Bransjeoversikten

Målt etter driftsinntekter er City Taktekking den 9. største bedriften innen sin bransje i Oslo kommune, nummer ni i Oslo fylke, og den 92. største på landsbasis. Det finnes 26 selskaper i samme bransje i Oslo.

Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.

Omsetning: 26.257.000

Driftsresultat: +2,9%

Ordbok: Slik leser du tallene

Dette betyr begrepene som brukes av Bedriftsroboten.

Driftsinntekter: Kalles også omsetning, og er samlede inntekter fra drift i en gitt periode.

Driftsresultat: Det man sitter igjen med etter å ha trukket fra det driften har kostet i perioden.

Resultat før skatt: Driftsresultatet, men først legges såkalte finansinntekter til. Det kan være gevinst fra renter og aksjer. Deretter trekkes finanskostnadene fra. Typisk er dette gjeldsutgifter.

Driftsmargin: Forholdet mellom driftsresultat og omsetning, fremstilt i prosent. Gir en pekepinn på hvor lønnsom en bedrift er. hva som regnes som en god margin, kan variere fra bransje til bransje.

Aksjeselskap: Forkortes ofte til AS, og er en virksomhet med kapital fordelt på én eller flere andeler. Disse kalles aksjer. Aksjonærene har ikke personlig ansvar for selskapets forpliktelser eller gjeld.

Utbytte: Utdeling fra et aksjeselskap til aksjonærene, vanligvis i form av kontanter eller aksjer.

Egenkapitalprosent: Summen av en bedrifts gjeld og egenkapital, altså hva bedriften eier, kalles totalkapital. Egenkapitalprosenten sier noe om hvor solid en bedrift er. Høy egenkapitalprosent betyr god soliditet.

Bransje: Næringslivet kan inndeles i ulike næringer, som igjen består av ulike bransjer. Bedriftsroboten tar utgangspunkt i offisielle nærings- og bransjekoder. Du kan lese mer om dem her.

Powered by Labrador CMS