2025-regnskapet til Trønderblikk AS er klart. Pilene peker oppover.

Slik gjorde Trønderblikk AS i Trondheim kommune det i fjor, ifølge regnskapet.

Virksomheten står bokført med omkring 24,5 millioner kroner i driftsinntekter i 2025, en forbedring på 3,9 prosent fra 2024.

Driftsresultatet er også i vekst og er nå 738 000 kroner. Det er en stigning på 36,7 prosent. Resultatet før skatt er også høyere enn forrige år, 769 000 kroner mot om lag 600.000 kroner.

Lenge siden slik lønnsomhet

Med en driftsmargin på tre prosent ligger Trønderblikk på samme nivå som i 2024.

Trønderblikk opererer offisielt i bransjen «takarbeid».

I Trøndelag fylke var gjennomsnittlig margin i bransjen 3,5 prosent i 2024, ifølge Bedriftsrobotens analyse av 51 bedrifter.

Til nå i år er gjennomsnittet 4,2 prosent. Det er basert på tall fra 48 selskaper.

SSB-tallene viser at snittlønnsomheten for norske bedrifter er på 13,3 prosent. I næringen bygg og anlegg ligger gjennomsnittlig margin 4,4 prosent.

Fakta om Trønderblikk

Trønderblikk ble etablert i 1991.

Styreleder i selskapet er Tore Waagenes (62) mens Aleksander Waagenes (34) fungerer som daglig leder. Waagenes Eiendom Holding AS er største aksjonær med 60 prosent eierskap av bedriften. Eieren tok ikke ut utbytte siste år.

Virksomheten har eiendeler verdt 8.032.000 kroner. Av dette er 3.831.000 kroner gjeld, og 4.201.000 kroner egenkapital.

Det gir en såkalt egenkapitalandel på 52,3 prosent.

Det er høyere enn bransjesnittet i Trondheim. Det tallet er 42,9.

Slik har denne andelen vært de siste årene:

Bransjeoversikten

Målt etter driftsinntekter er Trønderblikk den 5. største bedriften innen sin bransje i Trondheim kommune, nummer elleve i Trøndelag fylke, og den 105. største på landsbasis. Det finnes 23 selskaper i samme bransje i Trondheim.

Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.

Omsetning: 24.444.000

Driftsresultat: +3%

Ordbok: Slik leser du tallene

Dette betyr begrepene som brukes av Bedriftsroboten.

Driftsinntekter: Kalles også omsetning, og er samlede inntekter fra drift i en gitt periode.

Driftsresultat: Det man sitter igjen med etter å ha trukket fra det driften har kostet i perioden.

Resultat før skatt: Driftsresultatet, men først legges såkalte finansinntekter til. Det kan være gevinst fra renter og aksjer. Deretter trekkes finanskostnadene fra. Typisk er dette gjeldsutgifter.

Driftsmargin: Forholdet mellom driftsresultat og omsetning, fremstilt i prosent. Gir en pekepinn på hvor lønnsom en bedrift er. hva som regnes som en god margin, kan variere fra bransje til bransje.

Aksjeselskap: Forkortes ofte til AS, og er en virksomhet med kapital fordelt på én eller flere andeler. Disse kalles aksjer. Aksjonærene har ikke personlig ansvar for selskapets forpliktelser eller gjeld.

Utbytte: Utdeling fra et aksjeselskap til aksjonærene, vanligvis i form av kontanter eller aksjer.

Egenkapitalprosent: Summen av en bedrifts gjeld og egenkapital, altså hva bedriften eier, kalles totalkapital. Egenkapitalprosenten sier noe om hvor solid en bedrift er. Høy egenkapitalprosent betyr god soliditet.

Bransje: Næringslivet kan inndeles i ulike næringer, som igjen består av ulike bransjer. Bedriftsroboten tar utgangspunkt i offisielle nærings- og bransjekoder. Du kan lese mer om dem her.

Powered by Labrador CMS