Kodal Blikk: Kun ett år tidligere har omsetningen vært høyere enn i 2025

Nå er regnskapstallene til Kodal Blikk AS i Sandefjord kommune for fjoråret tilgjengelige.

Selskapet omsatte for cirka 15,5 millioner kroner i 2025, som er 0,4 prosent mer enn i 2024. Driftsinntektene er på sitt nest høyeste nivå siden oppstarten i 2006.

Driftsresultatet gikk fra om lag 700.000 kroner i pluss til rundt 500.000 kroner i underskudd. Resultatet før skatt er rundt regnet 500.000 kroner i minus. Det er en nedgang på i overkant av 1,2 millioner kroner.

Gruser konkurrentene

Driftsmarginen ender på minus 3,4 prosent som følge av underskuddet, og dette er lavere enn marginen på 4,6 prosent i 2024.

Offisielt tilhører Kodal Blikk bransjen «takarbeid».

Bedriftsrobotens analyse av ti bedrifter viser at gjennomsnittsmarginen for bransjen i Vestfold fylke i 2024 var tre prosent.

Til nå i år er gjennomsnittet 5,8 prosent. Det er basert på tall fra ti selskaper.

Til sammenligning er snittlønnsomheten i norske bedrifter 13,3 prosent, ifølge de siste SSB-tallene. I næringen bygg og anlegg ligger gjennomsnittet på 4,4 prosent.

Fakta om Kodal Blikk

Kodal Blikk ble opprettet i 2006.

Kjetil Tveitan (50) er bedriftens styreleder, daglig leder og største aksjonær. Tveitan eier 80 prosent av aksjene. Det ble ikke tatt noe utbytte forrige år.

Virksomheten har eiendeler verdt 3.215.000 kroner. Av dette er 1.289.000 kroner gjeld, og 1.927.000 kroner egenkapital.

Det gir en såkalt egenkapitalandel på 59,9 prosent.

Slik har denne andelen vært de siste årene:

Bransjeoversikten

Målt etter driftsinntekter er Kodal Blikk den 4. største bedriften innen sin bransje i Sandefjord kommune, nummer elleve i Vestfold fylke, og den 151. største på landsbasis. Det finnes 14 selskaper i samme bransje i Sandefjord.

Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.

Omsetning: 15.260.000

Driftsresultat: -3,4%

Ordbok: Slik leser du tallene

Dette betyr begrepene som brukes av Bedriftsroboten.

Driftsinntekter: Kalles også omsetning, og er samlede inntekter fra drift i en gitt periode.

Driftsresultat: Det man sitter igjen med etter å ha trukket fra det driften har kostet i perioden.

Resultat før skatt: Driftsresultatet, men først legges såkalte finansinntekter til. Det kan være gevinst fra renter og aksjer. Deretter trekkes finanskostnadene fra. Typisk er dette gjeldsutgifter.

Driftsmargin: Forholdet mellom driftsresultat og omsetning, fremstilt i prosent. Gir en pekepinn på hvor lønnsom en bedrift er. hva som regnes som en god margin, kan variere fra bransje til bransje.

Aksjeselskap: Forkortes ofte til AS, og er en virksomhet med kapital fordelt på én eller flere andeler. Disse kalles aksjer. Aksjonærene har ikke personlig ansvar for selskapets forpliktelser eller gjeld.

Utbytte: Utdeling fra et aksjeselskap til aksjonærene, vanligvis i form av kontanter eller aksjer.

Egenkapitalprosent: Summen av en bedrifts gjeld og egenkapital, altså hva bedriften eier, kalles totalkapital. Egenkapitalprosenten sier noe om hvor solid en bedrift er. Høy egenkapitalprosent betyr god soliditet.

Bransje: Næringslivet kan inndeles i ulike næringer, som igjen består av ulike bransjer. Bedriftsroboten tar utgangspunkt i offisielle nærings- og bransjekoder. Du kan lese mer om dem her.

Powered by Labrador CMS