Kopper og Blikkenslagermester Terje W. Granstrøm AS: Dette er de viktigste 2025-tallene

Kopper og Blikkenslagermester Terje W. Granstrøm AS i Halden kommune er i havn med regnskapet.

Omsetningen til selskapet er i underkant av tre millioner kroner i 2025, ned 20,2 prosent fra 2024.

Driftsresultatet beveger seg i samme retning. Det er 850.000 kroner i minus, en forverring på 76,4 prosent. Resultatet før skatt er fremdeles i rødt, og er nå omkring 900.000 kroner i underskudd. I 2024 var tallet omtrent 500.000 kroner i minus.

Aldri vært mindre lønnsom

På grunn av underskuddet ender driftsmarginen på minus 28,7 prosent, noe som markerer en ytterligere nedgang fra marginen på minus 13 prosent i 2024.

Kopper og Blikkenslagermester Terje W. Granstrøm tilhører offisielt bransjen «takarbeid».

Gjennomsnittlig margin i bransjen var i Østfold fylke 9,8 prosent i 2024, ifølge Bedriftsrobotens analyse av tolv bedrifter.

Hittil i år ligger gjennomsnittet på 4,8 prosent, basert på regnskap fra 14 firmaer.

Til sammenligning er snittlønnsomheten i norske bedrifter 13,3 prosent, ifølge de siste SSB-tallene. I næringen bygg og anlegg er den tilsvarende marginen 4,4 prosent.

Fakta om Kopper og Blikkenslagermester Terje W. Granstrøm

Kopper og Blikkenslagermester Terje W. Granstrøm ble etablert i 2001.

Styreleder og daglig leder Vegar Waldemar Granstrøm (50) eier 100 prosent av aksjene. Det ble ikke tatt ut utbytte i fjor.

Virksomheten er bokført med eierandeler til en verdi av 845.000 kroner. Gjelden er 998.000 kroner, noe som altså er høyere enn selskapsverdi. Det betyr en såkalt negativ egenkapital på minus 154.000 kroner.

Egenkapitalandelen blir da på 18,2 prosent i underskudd.

Slik har denne andelen vært de siste årene:

Bransjeoversikten

Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.

Opplysningene er hentet fra sist registrerte regnskap, og vil fortløpende kunne endre seg etter hvert som nye tall kommer inn. Det betyr at listen også viser bedrifter som ennå ikke har fått godkjent 2025-tallene.

Listene tar utgangspunkt i bedrifter som er registrert med hovedkontor i Østfold. Det betyr at underavdelinger og filialer ikke vil dukke opp.

Omsetning: 2.999.000

Driftsresultat: -28,7%

Ordbok: Slik leser du tallene

Dette betyr begrepene som brukes av Bedriftsroboten.

Driftsinntekter: Kalles også omsetning, og er samlede inntekter fra drift i en gitt periode.

Driftsresultat: Det man sitter igjen med etter å ha trukket fra det driften har kostet i perioden.

Resultat før skatt: Driftsresultatet, men først legges såkalte finansinntekter til. Det kan være gevinst fra renter og aksjer. Deretter trekkes finanskostnadene fra. Typisk er dette gjeldsutgifter.

Driftsmargin: Forholdet mellom driftsresultat og omsetning, fremstilt i prosent. Gir en pekepinn på hvor lønnsom en bedrift er. hva som regnes som en god margin, kan variere fra bransje til bransje.

Aksjeselskap: Forkortes ofte til AS, og er en virksomhet med kapital fordelt på én eller flere andeler. Disse kalles aksjer. Aksjonærene har ikke personlig ansvar for selskapets forpliktelser eller gjeld.

Utbytte: Utdeling fra et aksjeselskap til aksjonærene, vanligvis i form av kontanter eller aksjer.

Egenkapitalprosent: Summen av en bedrifts gjeld og egenkapital, altså hva bedriften eier, kalles totalkapital. Egenkapitalprosenten sier noe om hvor solid en bedrift er. Høy egenkapitalprosent betyr god soliditet.

Bransje: Næringslivet kan inndeles i ulike næringer, som igjen består av ulike bransjer. Bedriftsroboten tar utgangspunkt i offisielle nærings- og bransjekoder. Du kan lese mer om dem her.

Powered by Labrador CMS