Rogaland Tak AS oppledve nedgang i fjor, etter tre år med vekst
Rekken er over. For første gang på tre år kan Rogaland Tak AS i Sandnes kommune vise til en inntektsnedgang — og den er på over 10 prosent, viser de ferske regnskapstallene.
Rogaland Tak AS i Sandnes kommune har offentliggjort sine regnskapstall for i fjor.
Bedriftens driftsinntekter er rundt regnet 31,6 millioner kroner i 2025, en nedgang på 15,4 prosent fra 2024. Dette er de nest høyeste driftsinntektene selskapet har hatt siden oppstarten i 2015.
Driftsresultatet reduseres med 33,5 prosent og er nå 1,7 millioner kroner. Resultatet før skatt synker også og er nå 1,65 millioner kroner.
Gruser konkurrentene
Driftsmarginen til Rogaland Tak er nå 5,3 prosent, lavere enn nivået på 6,7 prosent i 2024.
Rogaland Tak tilhører offisielt bransjen «takarbeid».
Marginsnittet for bransjen i Rogaland fylke var i 2024 på 4,7 prosent, basert på Bedriftsrobotens analyse av 19 bedrifter.
Til nå i år er gjennomsnittet 5,1 prosent. Det er basert på tall fra 20 selskaper.
I norske bedrifter er snittlønnsomheten 13,3 prosent, ifølge de nyeste tallene fra SSB. I næringen bygg og anlegg ligger tilsvarende snitt 4,4 prosent.
Fakta om Rogaland Tak
Rogaland Tak ble etablert i 2015.
Erhard Klinger (65) er selskapets daglige leder, mens Geir Ove Nilsen (57) innehar rollene som både styreleder og største aksjonær med 73 prosent eierskap. Det ble ikke tatt ut utbytte i fjor.
Virksomheten har eiendeler verdt 6.556.000 kroner. Av dette er 4.412.000 kroner gjeld, og 2.144.000 kroner egenkapital.
Det gir en såkalt egenkapitalandel på 32,7 prosent.
Slik har denne andelen vært de siste årene:
Bransjeoversikten
Målt etter driftsinntekter er Rogaland Tak den 3. største bedriften innen sin bransje i Sandnes kommune, nummer syv i Rogaland fylke, og den 77. største på landsbasis. Det finnes fem selskaper i samme bransje i Sandnes.
Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.
Omsetning: 31.590.000
Driftsresultat: +5,3%