Sandefjord: Komplett Tak AS blant bransjevinnerne i 2025

Nå er regnskapstallene til Komplett Tak AS i Sandefjord kommune for fjoråret tilgjengelige.

Virksomhetens driftsinntekter går ned 2,2 prosent og beløper seg i 2025 rundt regnet 49,5 millioner kroner.

Driftsresultatet har også en negativ utvikling. Det synker med 34,2 prosent og er nå 4,6 millioner kroner. Resultatet før skatt er 658 000 kroner.

Nesten aldri vært mindre lønnsom

Driftsmarginen til Komplett Tak er på 9,3 prosent – selskapets nest laveste lønnsomhet noensinne, kun slått av 2019 da marginen var 8,9 prosent.

Komplett Tak er kategorisert innenfor bransjen «takarbeid».

Marginsnittet for bransjen i Vestfold fylke var i 2024 på 4,4 prosent, basert på Bedriftsrobotens analyse av 31 bedrifter.

For 2025 er gjennomsnittet så langt 5,4 prosent, ifølge regnskap fra 31 firmaer.

Ifølge de nyeste tallene fra SSB ligger snittlønnsomheten i norske bedrifter på 13,3 prosent. I næringen bygg og anlegg ligger tilsvarende snitt 4,4 prosent.

Fakta om Komplett Tak

Komplett Tak ble etablert i 2012.

Tommy Eliassen (59) er styreleder i selskapet, mens Arvid Hansen (55) har rollen som daglig leder. Te Eiendom AS er største aksjonær og eier 51 prosent av aksjene. Det ble ikke tatt ut utbytte i fjor.

Virksomheten har eiendeler verdt 22.207.000 kroner. Av dette er 7.012.000 kroner gjeld, og 15.195.000 kroner egenkapital.

Det gir en såkalt egenkapitalandel på 68,4 prosent.

Det er svært mye høyere enn bransjesnittet i Sandefjord. Det tallet er 40,2.

Slik har denne andelen vært de siste årene:

Bransjeoversikten

Målt etter driftsinntekter er Komplett Tak den 2. største bedriften innen sin bransje i Sandefjord kommune, nummer fire i Vestfold fylke, og den 38. største på landsbasis. Det finnes tolv selskaper i samme bransje i Sandefjord.

Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.

Omsetning: 49.519.000

Driftsresultat: +9,3%

Ordbok: Slik leser du tallene

Dette betyr begrepene som brukes av Bedriftsroboten.

Driftsinntekter: Kalles også omsetning, og er samlede inntekter fra drift i en gitt periode.

Driftsresultat: Det man sitter igjen med etter å ha trukket fra det driften har kostet i perioden.

Resultat før skatt: Driftsresultatet, men først legges såkalte finansinntekter til. Det kan være gevinst fra renter og aksjer. Deretter trekkes finanskostnadene fra. Typisk er dette gjeldsutgifter.

Driftsmargin: Forholdet mellom driftsresultat og omsetning, fremstilt i prosent. Gir en pekepinn på hvor lønnsom en bedrift er. hva som regnes som en god margin, kan variere fra bransje til bransje.

Aksjeselskap: Forkortes ofte til AS, og er en virksomhet med kapital fordelt på én eller flere andeler. Disse kalles aksjer. Aksjonærene har ikke personlig ansvar for selskapets forpliktelser eller gjeld.

Utbytte: Utdeling fra et aksjeselskap til aksjonærene, vanligvis i form av kontanter eller aksjer.

Egenkapitalprosent: Summen av en bedrifts gjeld og egenkapital, altså hva bedriften eier, kalles totalkapital. Egenkapitalprosenten sier noe om hvor solid en bedrift er. Høy egenkapitalprosent betyr god soliditet.

Bransje: Næringslivet kan inndeles i ulike næringer, som igjen består av ulike bransjer. Bedriftsroboten tar utgangspunkt i offisielle nærings- og bransjekoder. Du kan lese mer om dem her.

Powered by Labrador CMS