Trøndelag Tak har aldri hatt lavere lønnsomhet enn i 2025
Historisk svak driftsmargin. For Trøndelag Tak AS i Trondheim kommune ble i fjor det dårligste året selskapet har registrert på dette målet, viser de nyeste regnskapstallene.
Trøndelag Tak AS i Trondheim kommune har offentliggjort sine regnskapstall for i fjor.
Bedriften hadde omtrent 13,5 millioner kroner i driftsinntekter i 2025, en forbedring på 67,7 prosent fra året før. Det er firmaets rekordhøye driftsinntekter.
Driftsresultatet er derimot på retur og er nå 175 000 kroner. Det er en nedgang på 62 prosent. Resultatet før skatt er også lavere enn forrige år, 186 000 kroner mot rundt regnet 450.000 kroner.
Aldri vært mindre lønnsom
Driftsmarginen til Trøndelag Tak er på 1,3 prosent – den laveste i selskapets historie.
Offisielt tilhører Trøndelag Tak bransjen «takarbeid».
Gjennomsnittlig margin i bransjen var i Trøndelag fylke 3,5 prosent i 2024, ifølge Bedriftsrobotens analyse av 51 bedrifter.
Så langt i år er gjennomsnittet 4,6 prosent, basert på tall fra 47 firmaer.
Til sammenligning er lønnsomheten i norske bedrifter i snitt på 13,3 prosent, ifølge SSB. I næringen bygg og anlegg ligger tilsvarende snitt 4,4 prosent.
Så stort var utbyttet
Trøndelag Tak ble opprettet i 2018.
Roger Dahlberg (60) er styreleder i selskapet, mens Rune Frog (58) har rollen som daglig leder. Tripolis Eiendom AS eier samtlige aksjer. Siste år tok eneeieren ut et utbytte på 200.000 kroner, ifølge regnskapet.
2022 var året med høyeste utbytte i femårsperioden, totalt én million kroner.
Totalt er det hentet ut 2,9 millioner kroner i utbytte siden etablering i 2018. I snitt blir det 363.000 kroner pr. år.
Firmaet er oppført med eiendeler til en verdi av 2.621.000 kroner. Av dette er 1.885.000 kroner gjeld, mens egenkapitalen er 736.000 kroner.
Det gir en såkalt egenkapitalandel på 28,1 prosent.
Det er vesentlig lavere enn bransjesnittet i Trondheim. Det tallet er 42,3.
Slik har denne andelen vært de siste årene:
Bransjeoversikten
Målt etter driftsinntekter er Trøndelag Tak den 10. største bedriften innen sin bransje i Trondheim kommune, nummer 22 i Trøndelag fylke, og den 180. største på landsbasis. Det finnes 23 selskaper i samme bransje i Trondheim.
Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.
Omsetning: 13.578.000
Driftsresultat: +1,3%