Ny underlagsduk med bio-olje fra furu

Mataki lanserer en underlagsduk for tak der deler av bindemiddelet er erstattet med fornybar furuolje (tallolje).

Resultatet er, i følge produsenten, 28 prosent lavere klimaavtrykk uten at den tekniske ytelsen skal svekkes. Produktet heter Haloten Pro EchoTech.

Haloten Pro EchoTech er en vanntett underlagsduk. Ved å erstatte deler av bitumenet i bindemiddelet med tallolje. reduseres klimaavtrykket med 28 prosent, noe som er dokumentert i en EPD. 

Duken kan brukes ned til 6 graders takfall under lektede yttertak som takstein, profilerte plater og shingel. Den er gjennomtrampingssikker og monteres med Mataki EasyFix-innfesting. Produktet er tilgjengelig hos byggevarehandelen.

– Så vidt vi vet finnes det ingen tilsvarende produkt på markedet med like høy andel biobasert bindemiddel. Ambisjonen er å gjøre det enkelt å bygge bærekraftig uten å kompromisse med kvaliteten. For en takentreprenør på en normal enebolig vil kostnadsøkningen være under én prosent, sier Hans Månsson, markeds- og teknisk sjef hos produsenten Nordic Waterproofing.

Lanseringen er en del av Nordic Waterproofings bærekraftskonsept EchoTech.

Selskapet har blant annet investert flere millioner kroner i elektrisk oppvarming ved produksjonsanlegget i Höganäs for å kunne erstatte naturgass med fornybar strøm. Det langsiktige målet er å være klimanøytrale innen 2050.

– Vi vil suksessivt lansere flere produkter og løsninger under EchoTech-paraplyen, både underlagsduker for bratte tak og sveisebare tettesjikt for flate tak. De nye produktene skal teknisk være minst like gode som forgjengerne, samtidig som de er vesentlig bedre fra et bærekraftperspektiv, avslutter Hans Månsson.

Powered by Labrador CMS